Tuition & Fees – Prices in Euros (EUR)
GELATO COURSES
| Duration | FEES | Start Dates |
|---|---|---|
| 1 week 2 weeks 4 weeks 8 weeks 12 weeks |
€1,550 €2,520 €3,400 €6,100 €7,700 |
Every Monday |
| Duration | FEES | Start Dates |
|---|---|---|
| 1 week 2 weeks 4 weeks 8 weeks 12 weeks |
€1,700 €2,800 €3,800 €6,900 €8,900 |
Every Monday |
| Duration | FEES | Start Dates |
|---|---|---|
| 1 week 2 weeks 4 weeks 8 weeks 12 weeks |
€1,950 €3,100 €4,200 €7,700 €10,100 |
Every Monday |
- All ingredients and materials used during classes
- English interpretation services during the first week (Italian-to-English translator)
- Insurance coverage during the practical training at the gelato shop (beginning in the second week)
- Certificate of completion
Not included:
- Transportation costs
- Florence Tourist Tax (€42) + Wi-Fi costs (€5 per week) for students staying in our housing.
2026 SUMMER COOKING COURSES
| Duration | FEES | Start Dates |
|---|---|---|
| 1 week 2 weeks 4 weeks 6 weeks 8 weeks 12 weeks |
€1,750 €2,620 €4,800 €6,750 €9,000 €12,600 |
May 3・May 17・May 31Jun 14・Jun 28Jul 12・Jul 26Aug 16・Aug 30Sep 13・Sep 27 |
| Duration | FEES | Start Dates |
|---|---|---|
| 1 week 2 weeks 4 weeks 6 weeks 8 weeks 12 weeks |
€1,900 €2,900 €5,200 €7,350 €9,800 €13,800 |
May 3・May 17・May 31Jun 14・Jun 28Jul 12・Jul 26Aug 16・Aug 30Sep 13・Sep 27 |
| Duration | FEES | Start Dates |
|---|---|---|
| 1 week 2 weeks 4 weeks 6 weeks 8 weeks 12 weeks |
€2,150 €3,200 €5,600 €7,950 €10,600 €15,000 |
May 3・May 17・May 31Jun 14・Jun 28Jul 12・Jul 26Aug 16・Aug 30Sep 13・Sep 27 |
- All ingredients for classes
- Lunch or dinner after each class
- English interpretation services (Italian-to-English translator)
- Orientation session
- Eco-friendly bag and welcome kit
- Two meal vouchers per week
- Weekly guided art tours (museum tickets included)
- Biweekly cultural excursions (e.g., trips to Pisa or Siena)
- Certificate of completion
Not included:
- Transportation costs (except for guided visits and the cultural excursions)
- Florence Tourist Tax (€42) + Wi-Fi costs (€5 per week) for students staying in our housing.
ONE-DAY CLASSES
| CLASS | FEES |
|---|---|
| Home Cooking Class (4h) Home Fresh Pasta Class (4h) Home Sweets & Desserts Class (4h) Professional Gelato Class (4h) |
€300 €300 €300 €350 |
- Ingredients
- English interpretation service
Not included:
- Transportation costs
- Housing.


